Trump’tan işgal altındaki Golan Tepeleri’ne ilişkin açıklama

0 400
image_pdf
Trump’ın Golan twiti büyük öfke ile karşılandı

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump’ın, Faşist İsrail’in Suriye’den işgal ettiği Golan Tepeleri’ndeki “egemenliğini tanıma zamanının geldiği” açıklamasında Şam, Arap Birliği, Moskova ve son olarak da AB’den tepkiler geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, İşgaşci İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin ABD tarafından tanınmasının zamanının geldiğini” söyledi. Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, “Burası (Golan Tepeleri) İsrail ve bölgesel istikrar açısından kritik stratejik ve güvenlik önemine sahip” ifadelerini de sözlerine ekledi.

ABD Emperyalizmi geçtiğimiz sene Kudüs’ü Faşist İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı.

Netanyahu teşekkür etti

Faşist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya yaptığı ziyaretin öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Pompeo, Trump’ın sözlerini “gerçeklere dayanan bir söylem” olarak niteledi, “Bunun doğru olduğunu düşünüyoruz ve arkasındayız” diye ekledi.

Siyonist Netanyahu ise Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump’a teşekkürlerini iletti.

Başkan Trump İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini cesurca tanıdı. Teşekkürler Başkan Trump!”

  • Suriye

Ülkenin resmi ajansı tarafından verilen bilgiye göre Trump’ın ifadelerini “sorumsuzca” olarak niteleyen Suriye rejimi, “ABD’nin Golan Tepeleri ile ilgili tutumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını arsızca ihlal etmektir” açıklamasında bulundu. Açıklamada, “Golan Tepeleri ABD Başkanının sözlerini ne olursa olsun Arap ve Suriye toprağıdır” denildi.

  • Arap Birliği

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Golan Tepeleri’nin Suriye toprağı olduğunu vurgulayarak ABD’yi böyle bir adımdan uzak durmaya çağırdı. Arap Birliği’nin “işgal edilen toprağıyla ilgili olarak tamamen Suriye’nin haklarının arkasında” olduğunu belirten Ebu Gayt, “ABD’nin Golan’da İsrail egemenliğini tanıması genel olarak Arap-İsrail sorununa yönelik Amerikan pozisyonu üzerinde ciddi sonuçları olur” ifadesini kullandı.

  • Rusya

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Bilindiği gibi Rusya’nın prensipteki pozisyonu Golan Tepeleri’nin Suriye’ye ait olduğu yönünde. Bu BM Güvenlik Konseyi’nin 1981 tarihli 497 sayılı kararı ile doğrulanmış halde. İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini yayma kararının hukuksuz olduğuna ilişkin değerlendirmemiz değişmiş değil” sözlerini kaydetti.

  • Avrupa Birliği

Reuters’a açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Sözcüsü “Avrupa Birliği’nin pozisyonu değişmedi. AB, uluslararası hukuka uygun olarak, Golan Tepeleri de dahil olmak üzere İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu bölgelerdeki egemenliğini tanımıyor ve bunları İsrail toprağının bir parçası olarak görmüyor” ifadelerini kullandı.

  • Golan Tepeleri’nin önemi

Suriye, Ürdün, Lübnan ve işgalci İsrail’e sınırı olan Golan Tepeleri, stratejik konumu ve zengin su kaynakları nedeniyle İşgalci İsrail ile Suriye arasında yıllardır sorun olarak duruyor.

1967 yılında yaşanan 6 gün Savaşı’nda Faşist İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri, 13 Aralık 1981 yılında Siyonist İsrail tarafından ilhak edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 242 ve 338 nolu kararlarında “işgal altındaki Suriye toprakları” olarak tanımlanan bölge 50 yıldır işgalcilerin kontrolünde.

Golan tepeleri zengin su yataklarına sahip olan bölge olması dolayısıyla siyonist İsrail’in su ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Suriye’nin başkenti Şam’a 60 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle olası bir siyonist İsrail-Suriye savaşında üstünlük sağlayabilecek stratejik bir konumda.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.