Suriye Savunma Bakanından Kürtlere “Fırat’ın doğusu” mesajı

0 486
image_pdf

Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakiri, Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Osman Ganimi dün (18 Mart) Şam’daki üçlü zirvede bir araya geldi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Eyüp, Şam yönetiminin onayı olmadan Suriye’de bulunan güçleri “işgalci” olarak niteledi.

ABD’nin askeri imkân ve kabiliyetlerinin büyük ve ileri seviyede olduğundan şüphe duymadıklarını, ancak Suriye ordusunun harekete geçip sonuç alacak güçte olduğunu vurgulayan Eyüp “ABD ile müttefikleri, Suriye’den çekilmeli, zira varlıkları hukuka aykırı ve reddediliyor” dedi.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri de, Şam’ın onayını almadan Suriye’de bulunan tüm yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini ifade etti.

“Kürtler, ABD ve müttefiklerinin elindeki tek kart”

Konuşmasında Suriyeli Kürt grupları da hedef alan Suriye Savunma Bakanı Eyüp, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) “ABD’nin elinde kalan tek kart” olarak niteledi.

YPG-QSD’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzeydoğusunu (Fırat’ın doğusu) kastederek “Ya uzlaşma yoluyla ya da askeri operasyonla toprakları kurtaracağız” diyen Eyüp, Şam’ın, tüm Suriye toprakları üzerindeki kontrolünü er ya da geç yeniden tahsis edeceğini söyledi.

Eyüp ayrıca, “Suriye halkı, başkalarının dayatmaları ile değil, kendi iradeleri ve istekleri ile sonsuza dek birlik beraberlik içinde yaşama seçeneğini benimsiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye mesaj: “İdlip istisna değil”

Şam’ın daveti olmaksızın Suriye’de bulunan herhangi bir yabancı devlet gücünün “işgalci” niteliği taşıdığını belirten Eyüp, Suriye’nin egemenliğini savunma ve işgale karşı koyma hakkının meşru olduğunu belirtti.

Bakan Eyüp, bu bağlamda İdlip vilayetinin de istisna olmayıp tamamen Suriye’nin egemenliği ve kontrolüne döneceğini sözlerine ekledi.

Suriye ordusunun, ülkenin güneyindeki El-Tenef’te bulunan ABD güçlerini, bölgeden çıkarma olanaklarına sahip olduğunu söyleyen Eyüp, ABD ve diğer tüm devletlerin güçlerinin kesinlikle Suriye’nin tamamından çıkacaklarını belirtti.

“Suriye-Irak sınırı önümüzdeki günlerde açılacak”

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de birkaç yıldır kapalı tutulan Suriye-Irak sınırındaki bir kapının önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini açıkladı.

Hizmete açılacak sınır kapısının adını belirtmeyen Ganimi, özel bir komite aracılığıyla bu konuda çalışma yapıldığını, iki ülke arasındaki seyahat ve ziyaretlerin yeniden başlayacağını ifade etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.