Suriye Ordusu: Türk Devleti İdlip’te Terör Örgütlerini Destekliyor

0 265
image_pdf

Suriye Ordusu  gerginliği azaltma bölgesi İdlib’te çatışmaların durdurulduğunun ilan edilmesine rağmen Türk Devleti’nin desteklediği çete örgütlerinin sivil yerleşim alanlarına saldırılarını sürdürdüklerini belirtti.

Suriye ordusu açıklamasında: 1 Ağustos tarihinden itibaren İdlib’te çatışmaların durdurulmasını kabul etmesine rağmen Türkiye rejiminin desteklediği çete örgütlerinin çatışmaların durdurulmasını reddettiklerini belirtti. Komutanlık söz konusu çetelerin  güvenli bölgelerde sivillere karşı birçok saldırıda bulunduklarını vurguladı.

Türkiye rejiminin çete örgütlerinin İdlib’ten bulunan bölgelere saldırılarını sürdürmelerine izin ve desteğini sürdürdüğüne dikkat çekilen ordu açıklamasında; bunun da Ankara’nın sabotajcı tutum ve politikasını sürdürdüğünün bir kanıtıdır dedi. açıklamada aynı zamanda Ankara’nın İdlib konulu Soçi Anlaşmasında üstüne düşen misyon ve sorumluluğu üstlenmediğini kanıtladığının altı çizildi.

Suriye Ordusu açıklamasında çete örgütlerini konum ve mevzilerini pekiştirdikleri, Suriye topraklarında da terör tehlikesinin yayıldığını vurguladı.

  • Türk Devleti Soçi Anlaşmasıdaki Sorumluluklarını Yerine Getirmiyor

Suriye’nin İdlib’te çatışmaların durdurulmasını Türkiye rejiminin Soçi Anlaşması kapsamında üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmekle mükellef olduğuna dikkat çeken komutanlık; Suriye’nin üstüne düşeni yerine getirmesine rağmen Türkiye rejiminin sorumluluklarını yerine getirmemesiyle koşulun gerçekleşmediğini kaydetti.

Açıklaması şu ifadelerle sonlandıran Suriye ordusu: Suriye ve halkını korumada anayasal sorumluluk ve görevleri kapsamında farklı adlandırılsada çetelere karşı operasyonlarını yeniden başlatacağını ve çetelerin saldırılarına karşılık vereceğinin altını çizdi.

Kaynak: SANA

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.