SURİYE BM TEMSİLCİSİ EL CAFERİ: TÜRK DEVLETİ SURİYE TOPRAKLARINI İŞGAL ETTİ

0 210
image_pdf

BM’de konuşan Suriye Temsilcisi Beşşar El-Caferi, “Türk devleti Suriye topraklarını işgal etti, Suriye halkının çoğunu öldürdü ve 180 binden fazla Suriyelinin göç ettirildiğine dikkat çekti. Erdoğan’a bağlı terör örgütleri  IŞİD/ÖSO Nusra Cephesi ile güvenli bölge adı altında Suriye’yi  işgal etti” dedi.

“Suriye’nin geleceğini belirleyen anayasa halkın mülküdür ve halk mülkünden vazgeçmeyecek” diyen El-Caferi, oluşturulan ve görüşmeleri devam eden Anayasa Komitesi’ne ilişkin “Suriye halkı komite çalışmalarının uygun ve sakin bir süreçte yapılmasını bekliyordu. Ancak uluslararası ve bölgedeki bazı tarafların sunduğu komite çalışmalarına şaşırdılar. Ne yazık ki Türk devleti Suriye topraklarını işgal etti, Suriye halkının çoğunu öldürdü ve 180 bin kişiden fazlası göç etti. Erdoğan’a bağlı terör grupları, güvenli bölge adı altında Suriye halkını reddederek bölgeyi işgal ediyor. Diyaloglar uluslararası hukuk ve buna bağlı metotlar çerçevesinde gerçekleşmelidir” dedi.

El-Caferi, anayasa komitesi çalışmalarının başlaması için yapılan çalışmalara ilişkin ise, “Krizin nedeni, Suriye’yi siyasi amaç olarak kullanan ve bölgedeki jeolpolitik haritasının değiştirmesini olduğuna işaret ederken Suriye halkının herhangi bir işgali, terör örgütleri veya ayrılıkçı projeyi reddetiğini ve Suriye’deki savaşa son verilmesinin bu terör örgütlerine verilen desteğinin durdurulmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Bu da Suriye’deki savaşın dış güçlere bağlı terörün sonlandırılmasını mümkün kılacak. Suriye halkının işgali ve DAİŞ, El Nusra gibi terör örgütlerini reddederek” diye konuştu.

Caferi ayrıca; anayasa tartışma komitesinin çalışmalarına eş zamanlı olarak ABD tarafından gayri meşru şekilde ve uluslararası kanunlara ayıkırı olarak Suriye petrol alanlarının işgaline dikkat çekti.

Kaynak: Sana

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.