SİYONİST İŞGALCİ REJİM MESCİD-İ AKSA İÇİNDE FİLİSTİNLİLERE SALDIRDI

0 229
image_pdf

İsrail işgal güçleri, faşist yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere saldırı düzenledi

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da köktenci-faşist yerleşimcilerin baskınlarını durdurmak bayram namazı için bir saat gecikmeli kılındı.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin haberine göre, Siyonist gruplar, Süleyman Heykeli’nin ilk yıkılışının yıldönümüne tekabül ettiği iddiasıyla bugün (11 Ağustos) sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa’ya girmek için toplanmaya başladı.

Bayram namazı sonrası Harem-i Şerif’in batı yakasındaki El-Meğaribe Kapısı’nda toplanan yüzlerce Filistinli, İsrail polisinden faşist yerleşimcilere kapıyı açmamasını istedi. Ancak işgal güçleri, baskını engellemeye çalışan Filistinlileri dağıtmak üzere saldırıya geçti.

İsrail polisinin Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, ses bombaları ve plastik mermiyle saldırdığını ve aralarında Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Üyesi Adnan el-Hüseyin’in de bulunduğu bazı Filistinlilerin yaralandığını söyledi.

  • Onlarca Filistinli yaralandı

Öte yandan Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermiyle gerçekleştirdiği saldırıda 37 Filistinlinin yaralandığı, yaralılardan 14’ünün hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

  • İşgalci israil Gazze’de bir Filistinliyi vurarak öldürdü

Gazze’nin kuzeyindeki sınır telleri yakınında konuşlu İsrailli askerler, tellere yaklaşan Filistinli bir kişiyi vurarak öldürdü.

Olay yerinde hayatını kaybeden şahsın naaşının, Filistin ilk yardım ekipleri tarafından alındığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından olayla ilgili açıklama yapılmadı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.