Rusya: Tampon Bölgeyi Reddetti

0 333
image_pdf

Rusya, tampon bölgeyi reddetti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, diplomatik olarak ‘tampon bölge’ fikrine karşıtlığını belirtti, Kürtlerin haklarının ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün uluslararası yasalara göre korunmasına vurgu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’ye bağlı çetelerin yaptıklarına karşı memnuniyetsizliğini dile getirdi ve şunları söyledi: “Türkiye ile aramızdaki Türkiye anlaşmasının gerçekleşmesini istiyoruz. Bu anlaşma, teröristlerin nasıl isterlerse öyle hareket etmelerine hak vermiyor. Teröristler, İdlib’deki silahsız bölgede bulunan Suriye ordusunun mevzilerine ve sivillere saldırıyor.”

Ülkelerinin Kürtler ile Suriye hükümeti arasındaki görüşmelere destek verdiğini belirten Lavrov, “Dış müdahalelerin olmadığı birlik halinde bir ülke için Suriyeli yetkililerle Kürt yetkililer arasındaki görüşmeleri destekliyoruz” dedi.

Lavrov demecinde, uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Kürtlerin haklarının ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması vurgusu da yaptı.

Lavrov ayrıca, ABD’nin çekilmesi halinde sözkonusu bölgelerin Suriye hükümetinin kontrolüne geçmesi gerektiğini savundu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.