İstilacı T.C “Afrin Zeytinini Avrupaya Satıyor

0 291
image_pdf

“Türkiye’nin Afrin’den alınan zeytinleri işleyerek Avrupa Birliği ülkelerine sattığı” iddiası İsviçre Parlamentosu’na taşındı.

Türkiye hükümeti, Afrin operasyonu kapsamında bölgeden çıkarılan zeytinleri işleyerek Avrupa Birliği (AB) ülkelerine satmakla suçlanıyor.

FOX News’ten Barnini Chakraborty ‘in haberine göre İsviçre Muhafazakar Demokrat Partisi’nden Bernhard Guhl, Türkiye’nin bölgeden aldığı zeytinleri tamamen kendi topraklarında işlediği ve finansal kar sağladığı ve Ankara destekli milisleri finanse etmek için kullandığı iddialarını İsviçre parlamentosuna taşıdı.

Olive Oil Times haberine göre ise Afrin ilçesi Tarım Konseyi Başkan Vekili Saleh Ibo, Türkiye’nin bölgeden aldığı zeytinlerle en az 5 bin ton zeytinyağı ürettiğini söyledi.

Ibo ayrıca “İstiladan bu yana geçen aylar içinde Türkiye, Afrin’den kaçmak zorunda kalan insanların tarlalarına ve zeytinliklerine de el koydu, Afrin’deki zeytinlerin yüzde 80’inin paramiliter gruplar tarafından Türkiye’ye götürüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Zeytin Dalı’ndaki gönderme

Türkiye harekatın adını “Zeytin Dalı Operasyonu” koyarak, siyasi söylemlerde dile getirilen “amaç barış getirmekten” öte bir vurgu yapıyor aslında. Çünkü Afrin zeytin, zeytinyağı, un ve şekeriyle kantonlara ve Kürt hareketine ekonomik destek sağlıyor.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım “Zeytin Dağı Harekatı”yla ilgili “Zeytinler halka, dalları teröristlere gidiyor” diye konuşmuştu.

HDP’den soru önergesi

Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından yayınlanan raporlar İspanyol El Público gazetesine de haber olmuş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Ömer Öcalan iddialarla ilgili Tarım ve Gıda Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle üç gün önce soru önergesi vermişti.

Urfa vekili Öcalan, önergenin gerekçesinde, “İspanyol OliveOilTimes gazetesinin El Público’ya dayandırdığı habere göre; Türkiye ve ÖSO’nun kontrolünde bulunan Afrin’deki zeytinyağı ‘Türk zeytinyağı’ diye etiketlenip AB ülkelerine satılmaktadır” demiş ve şu soruları sormuştu:

  • Habere konu olduğu gibi Afrin zeytinyağının ‘Türk zeytinyağı’ etiketiyle AB ülkelerine satıldığı iddiası doğru mudur?
  • Söz konusu iddia doğru ise bugüne kadar Afrin’den kaç ton zeytinyağı Türkiye’ye getirilmiştir? Söz konusu zeytinyağının ne kadarı iç piyasada tüketilmiş ne kadarı ihraç edilmiştir? İç piyasada tüketilen ve ihraç edilen bu zeytinyağından elde edilen toplam para miktarı ne kadardır?
  • Bütçe görüşmelerinde Afrin zeytinlerinin Türkiye’ye getirildiğine ilişkin açıklamanız dikkate alındığında, Afrin operasyonun sonra Türkiye’ye kaç ton zeytin getirilmiştir? Söz konusu zeytinlerin ne kadarı iç piyasada tüketilmiş ne kadarı ihraç edilmiştir? İç piyasada tüketilen ve ihraç edilen bu zeytinden elde edilen toplam para miktarı ne kadardır?
  • Zeytin ve zeytinyağı dışında Afrin’den hangi tarımsal ürünler Türkiye’ye getirilmektedir? Getirilen tarımsal ürünlerin türü ve miktarı ne kadardır? (PT)

Kaynak: Nuçe

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.