İsrail işgal güçleri, Suriye’ye ait bir savaş uçağını düşürdü

0 475
image_pdf

Suriye’ye ait Sukhoi tipi savaş uçağının İsrail hava sahasını ihlal ettiğini öne süren işgal güçleri, uçağın Patriot füzeleriyle vurulduğunu duyurdu. Suriyeli askeri kaynaklar ise uçağın kendi hava sahası içinde vurulduğunu söyledi

İsrail işgal güçleri, hava sahasını ihlal ettiğini öne sürerek Suriye’ye ait Sukhoi tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.

Suriye ordusu, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nin karşısında yer alan ve IŞİD kontrolünde bulunan bölgelerde operasyonlarını sürdürüyor.

İsrail tarafından düşürülen Suriye jetinin, ülkenin güneyindeki Tasil kasabası ve çevresinde hava destekli süren operasyonlara katıldığı düşünülüyor.

Konuya ilişkin resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan işgal güçleri, Suriye’ye ait Sukhoi tipi bir savaş uçağının İsrail hava sahasını ihlal ettiğini ve Patriot hava savunma sistemleriyle vurularak düşürüldüğünü duyurdu.

“Suriye hava sahası içindeydi”

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Dera vilayetine bağlı Yermuk bölgesinde bir savaş uçağının İsrail tarafından hedef alındığını doğruladı.

SANA’ya konuşan askeri bir kaynak ‘‘Düşman İsrail, Suriye hava sahası içinde Yermuk Vadisi’nin eteklerindeki Sayda bölgesinde terörist grupları vuran savaş uçağımızı hedef alarak, silahlı terörist gruplara desteğini teyit etmiş oldu’’ ifadelerini kullandı.

Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan askeri kaynak da İsrail ordusunun düşürdüğü uçağın Suriye hava sahasında bulunduğunu ve IŞİD militanlarına hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Saldırıda Suriyeli pilot öldü

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, Su-22 tipi savaş uçağının pilotu İsrail’in füze saldırısında hayatını kaybetti.

Al-Masdar’a konuşan Şam’dan askeri bir kaynak, pilotun, Tartus vilayetinden Albay Ümran Mare olduğunu söyledi.

Öte yandan IŞİD’e yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesapları, uçağın kalıntıları ve pilotun naaşına ait olduğu öne sürülen bir video yayımladı. Söz konusu görüntülerde pilotun bedeninin tamamen yanmış olduğu görüldü.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.