İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: YOLCU UÇAĞI SEYİR FÜZESİ SANILDI

0 140
image_pdf

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 176 kişinin hayatını kaybettiği yolcu uçağının seyir füzesi sanıldığı için vurulduğunu belirterek olayın sorumluluğunu üstlendi

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı uçağın füzeyle vurularak düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

İran Devrim Muhafızları düşürülen yolcu uçağının sorumluluğunu üstlendi: “Seyir füzesi sanıldı”

  • İRAN, UKRAYNA UÇAĞINI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI: “KAZARA VURULDU”

Hacızade, yolcu uçağının seyir füzesi sanıldığını ve kısa menzilli bir füzeyle vurulduğunu açıkladı.

Uçağı vuran askeri personelle görüşme yapıldığını belirten Hacızade, “personelin hava sahasının kapatıldığını düşündüğünü” ve bu yüzden de yolcu uçağını “ABD’nin attığı bir seyir füzesi” olarak değerlendirerek hedef aldıklarını söylediğini aktardı.

Tüm sorumluluğu üstlendiklerini kaydeden Hacızade “Hava savunma operatörü uçağı seyir füzesi sandığı için vurdu. Operatörle konuşma kayıtları yayımlanacak, tüm sorumluluğu alıyoruz” ifadelerini kullandı.

  • NE OLMUŞTU?

Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı uçak, Kasım Süleymani suikastı nedeniyle İran’ın Irak’taki ABD üslerine misilleme yaptığı 8 Ocak günü, Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüştü.

Uçakta bulunan 167’si yolcu ve 9’u mürettebat olmak üzere toplam 176 kişi hayatını kaybetmiş, uçağın düşüş nedeniyle ilgili Tahran ve Batı ülkelerinden farklı açıklamalar gelmişti.

Olayın ardından uçağın teknik arıza sebebiyle düşmüş olabileceğini duyuran İranlı yetkililer, füzeyle düşürülmüş olabileceğine işaret eden açıklamaları ise reddetmişti. 11 Ocak’ta ise İran Genelkurmayı, uçağın “askeri bir noktaya yaklaşan saldırgan bir uçak olarak algılandığını ve insani bir hata sonucu füzeyle vurulduğunu” açıkladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.