HTŞ VE ÖSO ÇETELERİ “İDLİP’DE” SURİYE’YE KARŞI SAVAŞMAK İÇİN ANLAŞTI

0 273
image_pdf

Faşist Türk devleti’nin örgütlediği ve  desteklediği (Eski adıyla ÖSO) SMO  ile Heyet Tahrir Şam (HTŞ) çeteleri İdlib’de Suriye ordusuna karşı birlikte savaşmak için uzlaştı.

Suriye ordusu İdlib’in güneydoğusunda iki koldan ilerleyişi sonrası bölgedeki çete grupları birlikte hareket etme kararı aldı. aylar süren çatışmaların ardından, Suriye ordusunun operasyonlarına karşılık vermek için masaya oturan SMO ve HTŞ çeteleri uzlaştı.

Varılan uzlaşı sonucu İşgalci Türk devleti’nin örgütlediği ÖSO çeteleri HTŞ çetelerinin hakim olduğu ve Suriye ordusunun operasyonlarının yoğunlaştığı güney ve batı bölgelerine kaydırılarak savaşa katıldı.

Çete sözcüsü Yusuf Hammud, İdlib’de bulunan 2. ve 3. tümenden yaklaşık bin çetenin İdlib’in güneyine ve batısına yönlendirildiğini söyledi.

HTŞ’den yapılan açıklamada da, operasyonların Halep’in güneyini de kapsadığını ve SMO’nun cephede ön saflarda savaşacağı belirtildi.

İşgalci TSK’nın 1. 2. kolordu adını verdiği ve örgütlediği çeteler daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı olarak adlandırdıkları Cerablus, Efrin’i “istila ve işgal saldırılarında” yer almıştı. (SMO, eski adıyla ÖSO) çeteleri son olarak Tel Abyad, Serakani’ye yönelik istila ve işgal saldırılarında yer aldılar.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.