HAMANEY “İRAN SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİL” ANCAK…

0 209
image_pdf

İran’in dini lideri Ali Hamaney, Trump’ın ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutmasının ardından açıklama yaptı.

 


ABD Başkanı Donald Trump’ın, dün ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutması üzerine, İran’ın dini lideri Ali Hamaney açıklama yaptı.

Hamaney’in basın ofisinden yapılan açıklamada, “Bir düşünün. Amerikalılar, Irak ve Suriye’de ne yapıyor? Haşdi Şabi, onlar tarafından oluşturulan ve desteklenen IŞİD’i ortadan kaldırdı. Şimdi de onlar Haşdi Şabi’den intikam almakta. Birincisi, hiçbir şey yapamazsınız çünkü bu mesele İran’la ilgili değil. İkincisi ise eğer siz mantıklı olsaydınız ki değilsiniz, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerde işlediğiniz suçların, halkların sizden nefret etmesine yol açtığını anlardınız. İran, savaş peşinde değil ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz.” ifadelerine yer verildi.

  • ELÇİLİK ATEŞE VERİLMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, Irak’ın başkenti Bağrat’ta ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tutarak, “İran bir sözleşmeli personeli öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı. Buna güçlü şekilde karşılık verdik, her zaman da vereceğiz. İran, şimdi de Irak’taki ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı organize ediyor. Bundan sorumlu tutulacak. Ayrıca Irak’ın da Büyükelçiliği korumak için güçlerini kullanmasını bekliyoruz, bunu onlara ilettik” demişti.

Bağdat’ta Haşdi Şabi’nin çağrısı üzerine göstericiler bu akşam Bağdat Büyükelçiliği önündeki protestolara son vermiş ve büyükelçilik binasının etrafına ABD askerleri konuşlanmaya başlamıştı.

Cumartesi gecesi de Kerkük’teki ABD üssüne saldırı düzenlenmiş, saldırıda bir ABD personeli hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından ABD, Irak ve Suriye’deki Hizbullah mevzilerini havadan bombalamış, çok sayıda Hizbullah militanı hayatını kaybetmişti. Bağdat Büyükelçiliği’nin basılarak ateşe verilmesi de bu hava saldırısından sonra başlamıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.