Beşşar Esad Tahran’da “Ruhani ve Hamaney’le Görüştü

0 366
image_pdf

Beşşar Esad, Suriye krizinin başından bu yana ilk defa İran’ı ziyaret etti. Esad, Tahran ziyaretinde Ruhani ve Hamaney’le görüştü.

Beşşar Esad’dan Tahran ziyareti

Beşşar Esad, Haminei ve dost İran halkını Son 40 yılda halkın çıkarlarını gerçekleştirebilecek ve her türlü dış müdahaleye karşı bağışıklık kazandıracak güçlü bir devlet inşa etme modeli teşkil eden İran İslam Devriminin 40. yıl dönümünü kutladı.

Görüşmede, iki ülkenin halkları arasındaki kardeşlik ilişkileri gözden geçirilerek, söz konusu ilişkilerin Suriye ve İran’ın her iki ülkenin zayıflaması, istikrarlarını bozması ve tüm bölgede kaosun yayılmasını amaçlayan düşman ülkelerin planlarına karşıdirenmelerinde temel etken olduğu belirtildi.

Kendi yönünden sayın Haminei Cumhurbaşkanı Esad’ı, Suriye halkını, ordu ve silahlı kuvvetlerini terörizme karşı kazanılan zaferlerden dolayı tebrik ederek, bu zaferlerin bölgede Batı ve Amerikan projelerine çok sert bir darbe indirdiğini, bu yüzden daha fazla ihtiyatlı davranılması gerektiğini çünkü gelecek aşamada başarısızlıklarına tepki olarak bazı şeyler hazırlayabileceklerine dikkat çekti.

Haminei, ülkesinin  afiyetini kazanana ve terörü nihai bir şekilde bitirene kadar Suriye’nin yanında duracağını belirterek Suriye ve İran’ın, birbirlerinin stratejik derinliği oldukarını vurguladı.

Bölgedeki gelişmelere değinilen toplantıda Cumhurbaşkanı Esad, bölge halklarının çıkarlarına ulaşmak için hükümetlerinin bazı Batılı ülkelerin, özellikle de Amerika’nın iradesine uyulmaması gerektiğini belirterek, devletlerin egemenliğine saygı duyulması ve iç işlerine müdahale edilmemesine dayanan dengeli politikalar benimsenilmesi gerektiğini, özellikle de başkalarının dayatmalarını uygulamak ve boyun eğmenin sonuçlarının, devletlerin kararlarının egemen olmalarından çok daha kötü olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Her iki taraf, özellikle Suriye ve İran’a karşı olmak üzere bazı Batılı ülkelerin izlediği tırmandırma ve kaosu yayma girişimlerine yönelik politikalarının, iki ülkeyi halklarının çıkarlarını savunmaya devam etmelerinden, bölge sorunları ve adil haklarını desteklemekten alıkoymalarından vaz geçirmeyeceğini vurguladı.

Esad ve Ruhani, Her İki Ülkenin Vardığı Stratejik Düzeyden Rahatlılıklarını Dile Getirdi

Daha sonra Cumhurbaşkanı Esad İran İslam Cumhuriyeti Başkanı sayın Hasan Ruhani ile bir araya gelerek, her iki ülkenin muhtelif alanlardaki ilişkilerinin vardığı stratejik düzeyden dolayı rahatlılıklarını dile getirdiler.

Cumhurbaşkanı Esad, yöneti ve halk olarak İran İslam Cumhuriyeti’ne ve savaş sırasında Suriye’ye sunduklarından dolayı şükranlarını sunarken İran Başkanı Ruhani, İran halkının Suriye’nin yanında durmasının teröre karşı mücadele eden meşruiyeti desteklemekle ilkeli tutumdan kaynaklandığını söyledi.

Ruhani; “Suriye’nin kazandığı zafer İran’ın ve tüm İslam aleminin kazandığı bir zaferdir” diyerek, Tahran’ın, Suriye halkına terörizmin ortadan kaldırılmasına ve yeniden imarın başlanılmasına kadar elinden geleni sunmaya devam edeceğine işaret etti.

Görüşmede Suriye’ye karşı savaşın sona erdirmek için Astana çerçevesinde harcanan çabalar ele alınırken Başkan Ruhani Cumhurbaşkanı Esad’ı üç garantör ülkeyi Astana süreci çerçevesinde toplayan son Soçi görüşmeleri hakkında bilgilendirdi.  Suriye’nin toprak birliğini, bağımsızlığını ve egemenliğini koruyacak ve tüm toprakları üzerinde terörizmin ortadan kaldırılması çerçevesinde arzu edilen ilerlemenin sağlanması konusunda görüş birliği vardı.

Başkanlar Esad ve Ruhani, her iki dost halkın çıkarları doğrultusunda her iki taraf arasında bütün düzeylerde koordinasyonun sürdürülmesi üzerinde anlaştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.