BAĞDAT’TA BİNLERCE KİŞİ ABD KARŞITI YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRDİ

0 197
image_pdf

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’ın çağrısı üzerine ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için eylem düzenlendi.

Bağdat’ın merkezi Cadiriye bölgesinde düzenlenen gösteriye yüz binlerce kişi katıldı. Sadr yanlılarının temsili kefen giyerek katıldığı gösteriye, Şii milis gücü Haşdi Şabi destekçileri de katıldı.

Irak bayrakları ve “ABD askerini çek” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, “Amerika’ya hayır”, “İsrail’e hayır”, “sömürgeciliğe hayır” sloganlarını attı. Bağdat’ta gösteri nedeniyle üst düzey güvenlik önlemleri alındı, Cadiriye bölgesine çıkan yollar trafiğe kapatıldı.

  • SADR’IN MESAJI OKUNDU

Yürüyüşe geçen yüz binlere hitaben yazılmış olan, Şii Lider Mukteda El Sadr’ın mesajı, askeri danışmanı Kadım İsavi tarafından okundu.

Sadr, mesajında, “Tüm yabancı güçler ülke topraklarından çekilmeli. En son yabancı asker ülkeden çıkana kadar direnişi geçici olarak durduruyoruz” denildi.

Mesajında Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin yapısına da değinen Sadr, şöyle dedi:

“Haşdi Şabi Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile birleştirilsin. Bu yapılmazsa güvenlik mekanizmasının parçası olan Haşdi Şabi, Silahlı Kuvvetler Komutanı’nın (Başbakan) tüm kararlarına uymak zorundadır.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.