ABD Ve İşbirlikçi Maşalarından “Suriye’ye Askeri Müdahale Tehdidi | Son Dakika Gelişmeler

0 596
image_pdf
Suriye ordusunun, Doğu Guta’da cihatçıların elinde kalan son yerleşim yeri olan Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının ardından ABD ve müttefikleri Suriye’ye yönelik askeri müdahale için kolları sıvadı. Bu doğrultuda İsrail’in 8 Nisan’da Suriye’nin Teyfur (T-4) Hava Üssü’nü yönelik füze saldırısı ilk işaret fişeği oldu. Aynı gün “acil olarak” toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de (BMGK) ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik müdahale tehditleri sürdü. Suriye’ye ilişkin son gelişmeler. 

 • Pentagon: Askeri seçeneği değerlendiriyoruz

Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Sözcüsü Albay Ryder’in, “Televizyonda gördüğümüz resimler korkunç. (Askeri seçenek) kesinlikle değerlendirdiğimiz bir şey” dediği bildirildi.

ABD ordusunun kuvvet komutanlarının da bu akşam Beyaz Saray’daki ulusal güvenlik toplantısına katılmak üzere Washington’da olduğu bildirildi.

 • ABD destroyeri Suriye’ye yaklaştı iddiası

ABD donanmasına ait USS Donald Cook adlı “Aleigh Burke” sınıfı destroyer gemisinin Kıbrıs’ın Larnaka Limanı’ndan ayrılması tartışmalara yol açtı.

Bazı haber kanalları destroyerin Suriye karasularına yaklaştığını öne sürdü. Donald Cook (DDG-75) adlı füze destroyerinin, Tartus’un 100 kilometre açığına kadar geldiği iddia edildi. Rus uçaklarının gemiyi dört defa alçak uçuş ile taciz ettiği de iddialar arasında yer alıyor.

ABD Donanması ise geminin Larnaka’dan ayrıldıktan sonra nereye gittiğine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. Donanmadan, USS Donald Cook gemisinin Suriye karasularına yaklaştığı ve Rus uçaklarınca taciz edildiğine ilişkin iddialar da yalanlandı.

 • Trump: Şiddetle yanıt bulacak ama…

ABD Başkanı Donald Trump, Duma’daki kimyasal saldırı iddialarına ilişkin bir açıklama daha yaparak “Şiddetle yanıt bulacak ama zamanlamasını tartışmayacağız” dedi.

 • Haley: “BMGK kararı ne olursa olsun saldırıya yanıt verilecek”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “Tarih, bu anı Güvenlik Konseyi’nin Suriye halkını korumakta tamamıyla başarısız olduğu bir an olarak mı yoksa görevin yerine getirdiği bir an olarak mı kaydedecek? Her iki durumda da ABD bir karşılık verecek” diye konuştu.

 • Rusya: “Çok ağır sonuçları olur”

Rus Büyükelçi Vasiliy Nebenzia, Duma’daki kimyasal saldırı iddiası için “tiyatro” derken, ABD’nin olası bir Suriye saldırısının “çok ağır sonuçları” olacağı uyarısını yaptı.

 • BMGK toplandı: De Mistura’dan Duma için soruşturma çağrısı

BMGK, Duma’da kimyasal silah saldırısı iddialarını görüşmek üzere toplandı.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bölgesel ve küresel güçlerin “yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden” Suriye’deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu.

De Mistura, Duma’daki kimyasal saldırı iddiaları için “kapsamlı ve bağımsız” bir soruşturma çağrısı yaptı.

 • Trump: “Suriye’yle ilgili gün sonuna kadar bir karar alacağız”

ABD Başkanı Donald Trump, Duma’daki kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili Pentagon yetkilileriyle görüşerek “24 ila 48 saat içinde büyük bir karar vereceğini” duyurdu. Trump, askeri seçenekle ilgili soruyu ise “Bütün seçenekler masada” diye yanıtladı.

 • Mattis: “Suriye’ye askeri operasyon seçeneğini göz ardı etmiyorum”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddialarına yanıt olarak Suriye’ye yönelik askeri hava operasyonları başlatma seçeneğinin ihtimal dışı olmadığını söyledi.

 • “İsrail, Washington’u bilgilendirdi”

ABD’den yayın yapan NBC News televizyonuna konuşan iki ABD’li yetkili, üsse saldıranın İsrail olduğunu teyit ederken İsrail hükümetinin Trump yönetimini saldırı planından önceden haberdar ettiğini belirtti.

 • Kremlin: İddialar incelenmeden sonuca varmak tehlikeli

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye’nin Duma bölgesindeki kimyasal saldırı iddiaları hakkında herhangi bir inceleme yürütmeden bir sonuca varmanın yanlış ve tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

 • T-4 Üssü’nü kim vurdu?

T-4 Üssü’ne yönelik saldırının, ABD’yi ve daha genel olarak emperyalist Batı ittifakını Suriye’de daha güçlü bir askeri pozisyona çekmeyi hedefleyen bir İsrail girişimi olması kuvvetle muhtemeldir.

 • İsrail, Suriye’nin T-4 Hava Üssü’nü vurdu

İsrail işgal güçlerinin, saat 04.00 sularında Suriye’nin Humus vilayetindeki Teyfur (Tiyas) T-4 Hava Üssü’ne füze saldırısı gerçekleştirdiği bildirildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye hava savunma güçlerinin İsrail jetleri tarafından atılan 8 füzeden bazılarına karşı koyduğunu ancak isabet eden füzeler nedeniyle ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi, saldırı sonucu aralarında İranlı güçlerin de bulunduğu en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

İran’ın yarı resmi ajansı Fars ise saldırıda dört İranlı askeri danışmanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD ve Fransa Suriye’ye ait hava üssüne saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini duyururken, Rusya Savunma Bakanlığı T-4 Hava Üssü’ne İsrail jetlerinin Lübnan’ın hava sahasından saldırdığı açıkladı.

 • BMGK Suriye gündemiyle acil toplanıyor

Rusya’nın “uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler” nedeniyle BMGK’n,n toplanması için çağrı yapmasının hemen ardından, ABD, Fransa, İngiltere, İsveç, Polonya, Hollanda, Kuveyt, Peru ve Fildişi Sahilleri kimyasal silah saldırısı iddiasını görüşmek üzere 15 üyeli BMGK’yi toplantıya çağırdı.

 • Ne olmuştu?

7 Nisan’da Suriye ordusunun, Doğu Guta’da cihatçıların elinde kalan son yerleşim yeri olan Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddia edildi.

 • El Kaide bağlantılı “Beyaz Miğferliler” (White Helmets) adlı “sivil savunma” grubu saldırı sonucu 78 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürerken, Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise kimyasal saldırı olmadığını ancak hava saldırısı sonucu “barınakların insanların üzerine düşmesi” nedeniyle 40 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Suriye ve Rusya kimyasal saldırı iddialarını yalanlarken, ABD başkanı Donald Trump ve AKP iktidarı iddialara sahip çıktı.

Kaynak Sendika org

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.