NURETTİN GÜRATEŞ BİR KASABALI ANISINA

0 815
image_pdf

Durun. Bir dakika. Sadece bir dakika şu resme bakın. Şu resimdeki güzelliğe. ’60 lar mı,’ 70 ler mi. 70’ler olmalı. Deli fişekler. Peki bir eylem sonrası mı  öncesi mi çektirmişler bu resim, bilinmez. Sonrası olma ihtimali daha yüksek. Çünkü Necdet’in sigara içişi, Nurettin’in dalıp ileriye, çok ileriye doğru bakışı bunu bir eylem sonrası olduğunu gösterebilir. Nurettin, hala göz altına alınmamış, bir çatışmada yaralanmamış, oradan Adana’ya, şubeye götürmemiş, işkence görmemiş ve öldürmemiş halinden çok kısa bir zaman önce.

Üzerinde ’70 li yılları simgeleyen üç düğme arkadan piliseli çizgili gömleği, yüzünde terlemiş bıyıkları ve o bakışları var ama hala sağ ve yakışıklı. Ve de kararlı. Sorgulayan işkencecisine kafa atmamış. Falakadan şişmemiş ayakları. Eektrik verilmemiş hüsyelerine. Filistin askısı tavanda duruyor, asılmamış henüz. Ser yerinde, sır gizlenmiş duruyor ve Nurettin yaşıyor hala. Necdet ileriye bakıyor. Başarıyla sonuçlanmış bir eylemin dayanılmaz hazzını içine çekiyor. Nurettin yakalanıyor. Götürüyorlar bilinmezliğe. Vuruyorlar.Tanya geliyor aklına; “bilmiyorum” diyor, vuruyorlar “konuşmam” diyor. ” Adın nedir” diyorlar “Ayşe” diyor, bıyıklarına inat. “Bu senin annen mi”  diyorlar. “tanımıyorum” diyor. Tanıdıkları “selam” diyor, o “sizde kimsiniz” diyor tanımıyor. kimsiniz diyor. Vuruyorlar “ah” bile demiyor sadece: “bilmiyorum” diyor Nurettin. Nurettin hala yaşıyor ve işkencede sadece direnmiyor, adeta bir destan yazıyor.

Ama Nurettin şimdi, çubuklu üç düğme, arkadan pensli gömleğiyle uzaklara daha uzaklara bakıyor. Bu günleri görüyor. Serpilmiş boyuyla kızını görüyor. Güzel kızını… “Yeşil gözlerinde ela hareler” olan selvi boylu kızını… “Cumartesi Anneleri”inin arasına karışmış. Elinde babasının resmi, hesap soruyor. ” babamı işkencede öldürdünüz, hesap verin” diyor, yanda yoldaşı, Nalan. O da efsane bir isim. İşkence görmüş, çile çekmiş, sıkı bır direnişçi ve de güzel anne. İyi yetiştirmiş kızını.  Nurettin, hala yaşıyor ve gülümsüyor üzerinde üç düğme iliklenmiş gömleği, bıçkın bıyıkları kirli siyah sakalları… ileriye bakıyor Nurettin. “Sen de benim gördüğümü görüyor musun Necdet.

” Burası Turgutlu. Kasabadasın. Binlerce insan seni uğurluyor “

Nurettin Gürateş en son 26 temmuz 1978 tarihinde Adana emniyetinde gördüğü ağır işkenceler sonucunda yaşamını yitirdi. Cansız bedeni ailesine teslim edildi. Halen Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, Kasaba da yatıyor.

Memed Sönmez

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.