İBRAHİM KAYPAKKAYA: 71 DEVRİMCİ KOPUŞUNUN ÖZÜ

0 375
image_pdf

71 devrimci atılımı içinden çıktığı tarihsel-toplumsal bağlamda kendini oluşturmuş. bu zemine eklenerek,  ilk ideolojik-teorik gıdalarını edinerek o günün tarihsel denklemi içersinde praksis bir değiştirme eylemi sergilemişlerdir.

Mevcut durum 71 devrimci önderlerinin statükoyu reddeden tutumu ile kırılmıştır. Bu temelde mevcut olan ideolojik-teorik tahakküme karşı ise Partimizin önderi Mahir Çayan ideolojik-teorik alanda sağ ve pasifist devrim anlayışını savunanları bertaraf ederek devrimci teoriyi pratikle birleştirerek diyalektik bir süreklilik kazandırmıştır.

Benzer bir devrimci yönelim farklı bir düzlemde Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya tarafından gerçekleştirilmiştir. Herbiri farklı yollardan devrimci bir maratona başlamış olsalarda bütün hepsinin ortak paydası politik-askeri savaştır. Teori denilen şey ise bir doğma değil eylem kılavuzudur. 3 yıl gibi kısa bir zaman aralığı içinde ve pratik bir tempo ile bugün hareketimizde dahil olmak üzere Türkiye devrimci güçlerinin üzerinde yükseldiği tarihsel devrimci temel budur.

71 silahlı devrimci çıkışını başlatan önderlerimiz. Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş devrimci kopuşu gerillacı bir çizgide gerçekleştirdiler. bütün hepsinin başvurduğu devrimci strateji şehirde ve kırda gerilla savaşı ile devrimi gerçekleştirmekti. Politik, Askeri savaş pratikleri buydu.

İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’ in tek gündemleri devrim ve sosyalizm idi. Bu hedefe varmanın yolu’da Silahlı mücadele temelinde gerilla savaşı olarak belirlenmşti. Bizim açımızdan 71 devrimci kopuşunun özü budur.

18 MAYIS 2019

THKC – KIR GERİLLA BİRLİĞİ

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.