HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ https://halkin-dg.com Thu, 09 Sep 2021 13:13:24 +0000 tr hourly 1 Yılmaz Güney: Kazanacağız, mutlaka kazanacağız! https://halkin-dg.com/guncel/yilmaz-guney-kazanacagiz-mutlaka-kazanacagiz.html https://halkin-dg.com/guncel/yilmaz-guney-kazanacagiz-mutlaka-kazanacagiz.html#respond Thu, 09 Sep 2021 13:13:24 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11748

Yılmaz Güney, 47 yıllık kısa hayatının 15 yılını hücrelerde, hapislerde ve sürgünlerde geçirdi. 1984 Paris Newroz’undaki konuşmasında şunları diyordu Yılmaz Güney: “Ezilen sınıfların sınıf kardeşliği en güçlü silahlarımızdan biridir. Dost ve düşman bilsin ki; kazanacağız mutlaka kazanacağız!. Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.” 12 Eylülcülerin yaktığı 104 film… Yönetmenliğini yaptığı […]

The post Yılmaz Güney: Kazanacağız, mutlaka kazanacağız! appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Yılmaz Güney, 47 yıllık kısa hayatının 15 yılını hücrelerde, hapislerde ve sürgünlerde geçirdi. 1984 Paris Newroz’undaki konuşmasında şunları diyordu Yılmaz Güney: “Ezilen sınıfların sınıf kardeşliği en güçlü silahlarımızdan biridir. Dost ve düşman bilsin ki; kazanacağız mutlaka kazanacağız!. Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.”

12 Eylülcülerin yaktığı 104 film…

Yönetmenliğini yaptığı 22, senaryosu çekilen 61, sadece 7’sinde oynamadığı toplam 119 film… Yayımlanmış 24 kitap…

15 yılını hücrelerde, hapislerde, sürgünlerde geçirdiği 47 yıllık kısa hayatının sonunda Yılmaz Güney’den geriye kalan bunlar…

Ve…

Yoksul evlerin duvarlarında solmuş posterleri ile milyonlarca insanın kalbindeki müstesna yeri…

1937 yılı baharında Adana’nın Yenice köyünde doğdu.

Yılmaz koydular adını: Yılmaz Pütün. Anne Varto, baba Siverek’li.

Dokuz yaşında çalışmaya başladı… Çobanlık yaptı, su ve simit satışı, pamuk tarlalarında ırgatlık…

13 yaşında ikinci el bisikletiyle film şirketlerinin bobinlerini salonlara taşıdı.

Öyküleri lise yıllarında edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Masal anlatıcısıydı anası. Masal anlatmaya giderken, Yılmaz’ı ve kız kardeşini de götürürdü zengin evlerine… Belli ki, hikaye yazarlığı anasından geçmişti Yılmaz Pütün’e.

8-9 yaşlarında babası kuma getirdiğinde eve Yılmaz’ın çocukluğunun mutlu günleri de bitti.

Sık sık babası anasını döver, çocukları kovardı evden. Evin önündeki dut ve incir ağacının altında uyumak zorunda kalırlardı çaresiz.

1950’li yıllarda yasaklı Nazım Hikmet’i, dünya edebiyatını ve güncel dergileri büyük bir açlıkla okudu. Eline ne kadar para geçtiyse hepsini kitaplara verdi.

1959 yılında Yaşar Kemal ve Yönetmen Atıf Yılmaz’la tanıştı.

Yaşar Kemal çok yetenekli bulduğu bu gence dayanışma için 500 TL verdi. Atıf Yılmaz “senaryoya yardımcı ol” dedi. Ve “Bu Vatanın Çocukları” adlı ilk filminde başrol oynadı Yılmaz Güney.

Adını da o zaman değiştirdi. Yılmaz Pütün, Yılmaz Güney oldu.

1961 yılında, 1955 yılında 18 yaşındayken yazdığı bir öykü nedeniyle komünizm propagandası yapmaktan 1,5 yıl hapis ve sürgün cezası aldı. İlk romanı Boynu Bükük Öldüler’i cezaevinde yazdı.

1970 yılına kadar, anormal sayıda filmde çalıştı, yazdı, oynadı, yönetti. Çoğu ticari filmlerdi bunlar. Şöhret ve parayı buldu.  Çirkin Kral oldu… “Yenilmişlerin, yoksul çocukların, çeyizsiz, kanadı kırık kızların kralı…”

Kendinden memnun değildi ama: “Pis bir burjuva gibi yaşıyordum. Bataklığın ortasındaydım, kıpırdadıkça batıyordum. Gece gündüz içki içiyor, kumar oynuyordum. Gerçeğin amansız ağırlığı altında eziliyordum. … O anlar en güçsüz, en dayanıksız anlarımdı. Kabuk değiştiren bir ‘böcük’ gibiydim.”

O yıl Fatoş Güney diye tanıdığımız Jale Fatma ile tanıştı: “Benim serseri hayatım seninle son buldu. Sen beni hayata bağlayan en güzel köprüsün. Köprülerin en güzelisin.”

Yine aynı yıl babasının mutsuz hikayesini anlattığı Umut filmini çekti. Sansüre takıldı film. Tuncel Kurtiz filmi yurtdışına kaçırdı. Cannes’de gösterilen film büyük beğeni aldı.

12 Mart’ta Ulaş Bardakçı, Mahir Çayan, Oktay Etiman ve Hüseyin Cevahir’i Fatoş Güney’le birlikte evlerinde sakladılar.

Aldıkları ihbar üzerine evi aramaya gelip, “kaçak anarşistleri arıyoruz” diyen askerlere “Buyrun onlar zaten buradalar, biz de sizi bekliyorduk” diyerek belki de hayatının en iyi rollerinden birini oynadı.

Daha sonra 17 Mart’ta yakalandı Yılmaz Güney, Mahir Çayan başta olmak üzere diğer THKP-C üyelerini sakladığı gerekçesiyle mahkûm edildi.

1974’te af yasasından yararlanarak cezaevinden çıktı. Aynı yıl “Arkadaş” filmini çekti.

Yine o yıl içinde Yumurtalık ilçesinde “Endişe” adlı filmi çekerken bir gazinoda, ilçe yargıcı Sefa Mutlu ile çıkan tartışma ölümle sonuçlandı ve tutuklanan Güney Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12 Eylül’ü cezaevinde karşıladı. Yazıları nedeniyle arka arkaya davalar açıldı. İstenen cezalar yüz yılları buluyordu. Yol filminin çekimleri yeni bitmişti. Yıllardır süren mide ağrıları da çok şiddetlenmişti.

Bir günlük izine çıktı, bir daha da geri dönmedi.  Yurtdışına çıktı…

Cannes’da “Yol” filmi ile büyük ödülü, Altın Palmiye’yi aldı.

Paris’de “Duvar” filmini çekti. Gardiyan rolünde Tuncel Kurtiz vardı.

Dayanılmaz mide ağrıları için gittiği doktorlar çok geç kaldığını söylediler. Yakınlarına bir yıl ömrü kaldığı söylendi.

Bir kaç ay sonra durumu ağırlaştı. Öleceğini hissettiğinde Fatoş Güney’e “Gideceğim yere seni de götürmek mümkün olsa, yapardım. Benden sonra hayatını istediğin şekilde sürdürebilirsin, yalnız şunu iyi bil, beraber olacağın hiç kimse seni benim kadar sevmeyecek” dedi.

Yorgun kalbi dayanmadı Yılmaz Güney’in. 9 Eylül günü (1984) hayata gözlerini kapadı. Öldüğünde sadece 47 yaşındaydı.

Çok kalabalık bir cenaze töreniyle Père Lachaise Mezarlığı’na gömüldü.

Ne zaman gitseniz, kabrinin üstü her zaman çiçeklerle kaplıdır.

The post Yılmaz Güney: Kazanacağız, mutlaka kazanacağız! appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/yilmaz-guney-kazanacagiz-mutlaka-kazanacagiz.html/feed 0
Meksika’da kadın mücadelesi kazandı: Kürtajı suç sayan yasa kaldırıldı https://halkin-dg.com/guncel/meksikada-kadin-mucadelesi-kazandi-kurtaji-suc-sayan-yasa-kaldirildi.html https://halkin-dg.com/guncel/meksikada-kadin-mucadelesi-kazandi-kurtaji-suc-sayan-yasa-kaldirildi.html#respond Thu, 09 Sep 2021 12:42:24 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11745

Meksika Yüksek Mahkemesi, Coahuila eyaletinin kürtaj yaptırımlarını ceza kanunundan kaldırmasını emretti. Yasağa karşı kadınlar aylarca sokaklarda eylem yaptı. Meksika Yüksek Mahkemesi Başkanı Arturo Zaldivar, kararı tüm kadınlar, özellikle de en savunmasız olanlar için “bir dönüm noktası” olarak selamladı. Birçok eyalette kürtaja ulaşım kısıtlı bianet’in haberine göre, Yüksek Mahkeme Yargıcı Luis Maria Aguilar da, hareketi “Kadın […]

The post Meksika’da kadın mücadelesi kazandı: Kürtajı suç sayan yasa kaldırıldı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Meksika Yüksek Mahkemesi, Coahuila eyaletinin kürtaj yaptırımlarını ceza kanunundan kaldırmasını emretti. Yasağa karşı kadınlar aylarca sokaklarda eylem yaptı. Meksika Yüksek Mahkemesi Başkanı Arturo Zaldivar, kararı tüm kadınlar, özellikle de en savunmasız olanlar için “bir dönüm noktası” olarak selamladı.

 • Birçok eyalette kürtaja ulaşım kısıtlı

bianet’in haberine göre, Yüksek Mahkeme Yargıcı Luis Maria Aguilar da, hareketi “Kadın hakları için tarihi bir adım” olarak nitelendirdi. 10 yargıç tarafından yapılan oylama, yasalarını yeni sıkılaştıran Teksas sınırındaki bir kuzey Meksika eyaleti olan Coahuila’da kürtajla ilgili bir ceza yasasına karşı çıkan 2018 tarihli bir davaya dayanıyor. Kürtaj şu anda ülkenin dördü hariç tüm eyaletlerinde ciddi şekilde kısıtlanmış durumda. Dünyanın en büyük ikinci Katolik ülkesindeki karar, mahkemelerin artık kürtaj davalarını kovuşturamayacağı anlamına geliyor ve Arjantin’de bu yılın başlarında yürürlüğe giren tarihi yasallaştırmayı takip ediyor. Karar, ülke genelinde kürtajın suç olmaktan çıkarılmasının önünü açabilir. Yüzlerce yoksul Meksikalı kadın kürtaj nedeniyle yargılanırken, en az birkaç düzine kadın hapis cezasına çarptırıldı. Zaldivar, oylama sonucunun ülkedeki tüm yargıçlar için zorunlu bir kriter oluşturduğunu ve kürtaj yaptıran herhangi bir kadının mahkeme ve anayasa kriterlerini ihlal etmeden yargılanmasını artık mümkün kılmadığını söyledi.

Dünya Nüfus Araştırması (World Population Review) 2020 verilerine göre, kürtaj dünyanın 26 ülkesinde -kadının sağlığı veya hayatının tehlikede olduğu durumlar da dahil olmak üzere- tamamen yasak.  Bu ülkelerin arasında Amerika ülkeleri Honduras, Nikaragua, El Salvador, Surinam, Haiti, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti; Afrika ülkeleri Moritanya, Senegal, Sierra Leone, Kongo, Angola ve Madagaskar; Mısır, Irak ve Filipinler de var. 37 ülkede ise kürtaja yalnızca anne adayının hayatı ya da sağlığı tehlikede olduğu durumlarda izin veriliyor. Dünya nüfus araştırmasının paylaştığı bu listede Türkiye hamile kalan bireylerin talep etmeleri halinde kürtaj olabildiği ülkeler arasında gösteriliyor.

The post Meksika’da kadın mücadelesi kazandı: Kürtajı suç sayan yasa kaldırıldı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/meksikada-kadin-mucadelesi-kazandi-kurtaji-suc-sayan-yasa-kaldirildi.html/feed 0
Katillere değil Emine Şenyaşar’a dava açıldı! https://halkin-dg.com/guncel/katillere-degil-emine-senyasara-dava-acildi.html https://halkin-dg.com/guncel/katillere-degil-emine-senyasara-dava-acildi.html#respond Thu, 09 Sep 2021 12:38:54 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11742

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının 14 Haziran 2018 tarihinde iş yerlerinde başlayan, Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırılarında eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’a dava açıldı. 3 kişinin öldürüldüğü devlet hastanesindeki olaya ilişkin 3 yıl 3 aydır süren soruşturmayı halen davaya dönüştüremeyen Urfa Adliyesi, yaşlı annenin feryadındaki hakareti tespit edip dava […]

The post Katillere değil Emine Şenyaşar’a dava açıldı! appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının 14 Haziran 2018 tarihinde iş yerlerinde başlayan, Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırılarında eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’a dava açıldı. 3 kişinin öldürüldüğü devlet hastanesindeki olaya ilişkin 3 yıl 3 aydır süren soruşturmayı halen davaya dönüştüremeyen Urfa Adliyesi, yaşlı annenin feryadındaki hakareti tespit edip dava açtı. Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın tensip zaptında, Emine Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti’nin 86’ncı gününde sarf ettiği sözlerden yola çıkılarak, “Kamu görevlisine hakaret” ettiği iddia edildi.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddianamede, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız müşteki (şikayetçi) olarak yer aldı. İddianamede, Emine Şenyaşar’a 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 • ANNENİN FERYATI 

MA’nın 2 Haziran 2021 tarihinde “Emine Şenyaşar: Urfa Adliyesi evimiz gibi oldu” başlıklı haberi soruşturma evrakına eklendi. Annenin feryatlarından yola çıkan savcı, Şenyaşar’ın AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiğini öne sürdü. Emine Şenyaşar’ın “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçu işlediği ileri sürülen iddianame, Urfa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması, 12 Kasım’da görülecek.

 • 3 yıl 3 aydır gizlilik kararı

Anne Emine Şenyaşar, Adalet Nöbeti’nin 7’nci günü olan 15 Mart 2021 tarihinde aynı suçlamayla gözaltına alınmış ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı. Şenyaşar’a 3 ay önce sarf ettiği sözler nedeniyle dava açılırken, Suruç Devlet Hastanesi’nde gözleri önünde katledilen eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar’ın dosyalarında “gizlilik” kararıyla devam eden soruşturma, 3 yıl 3 aydır sürüyor. Suruç Devlet Hastanesi’ndeki ikinci saldırısıyla ilgili açılan soruşturmada alınan “gizlilik” kararının kaldırılması için Şenyaşar ailesi avukatlarının yaptığı ikinci itiraz, 21 Nisan 2021 tarihinde reddedilmişti. Başvuruyu reddeden Urfa 1. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçesinde “Dosya ve deliller kapsamı ile uyumlu olduğu, tedbir kararının yerinde olduğu, bu itibar ile kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığı” ifadelerine yer vermişti.

Ailenin itirazını taşıdığı Anayasa Mahkemesi (AYM), henüz karar vermedi. Ailenin Urfa Adliyesi önünde 185 gündür sürdürdüğü Adalet Nöbeti talepleri arasında dosya üzerindeki “gizlilik” kararının kaldırılması da yer alıyor

The post Katillere değil Emine Şenyaşar’a dava açıldı! appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/katillere-degil-emine-senyasara-dava-acildi.html/feed 0
Piazza AVM önünde direniş sürüyor https://halkin-dg.com/guncel/piazza-avm-onunde-direnis-suruyor.html https://halkin-dg.com/guncel/piazza-avm-onunde-direnis-suruyor.html#respond Wed, 08 Sep 2021 10:09:45 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11736

Elazığ ve Malatya’daki TOKİ şantiyesinde Rönesans Holding bünyesinde çalışırken işten atılan ancak 7 aydır ücret ve ihbar tazminatlarını alamayan inşaat işçilerinin, holdinge ait İstanbul’daki Piazza AVM önünde başlattıkları eylem 6. Günün de devam ediyor. İşçilerin hak gaspına karşı direnişi sürerken, Rönesans Holding’in işçilerin tüm alacaklarının ödeneceğini beyan ettiği ve sendika avukatlarıyla temasa geçtiği öğrenildi. İnşaat-İş […]

The post Piazza AVM önünde direniş sürüyor appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Elazığ ve Malatya’daki TOKİ şantiyesinde Rönesans Holding bünyesinde çalışırken işten atılan ancak 7 aydır ücret ve ihbar tazminatlarını alamayan inşaat işçilerinin, holdinge ait İstanbul’daki Piazza AVM önünde başlattıkları eylem 6. Günün de devam ediyor.

İşçilerin hak gaspına karşı direnişi sürerken, Rönesans Holding’in işçilerin tüm alacaklarının ödeneceğini beyan ettiği ve sendika avukatlarıyla temasa geçtiği öğrenildi.

İnşaat-İş Sendikası sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Rönesans Holding tüm haklarımızın ödeneceğini beyan ederek Sendika Avukatımızla temasa geçti. İmzalar atılana kadar Piazza AVM önünde beklemeye devam ediyoruz” denildi.

The post Piazza AVM önünde direniş sürüyor appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/piazza-avm-onunde-direnis-suruyor.html/feed 0
6 Filistinli tutsak İsrail hapishanesinden kaçtı https://halkin-dg.com/guncel/6-filistinli-tutsak-israil-hapishanesinden-kacti.html https://halkin-dg.com/guncel/6-filistinli-tutsak-israil-hapishanesinden-kacti.html#respond Mon, 06 Sep 2021 15:53:57 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11733

Siyonist İsrail’in işgali altındaki Bisan kenti yakınlarında bulunan Gilboa Hapishanesi’nden 6 Filistin’li tutsak tünel kazarak firar ettiği duyuruldu. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi olan 6 kişi kazdıkları 10 metrelik tünelden firar etti. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada “Kendilerini kurtaran tutsakların kahramanlıkları, özgürlük iradesinin zafer yarattığı mesajıdır” dedi. İşgal Başbakanı Naftali Bennett ise […]

The post 6 Filistinli tutsak İsrail hapishanesinden kaçtı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Siyonist İsrail’in işgali altındaki Bisan kenti yakınlarında bulunan Gilboa Hapishanesi’nden 6 Filistin’li tutsak tünel kazarak firar ettiği duyuruldu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi olan 6 kişi kazdıkları 10 metrelik tünelden firar etti. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada “Kendilerini kurtaran tutsakların kahramanlıkları, özgürlük iradesinin zafer yarattığı mesajıdır” dedi.

İşgal Başbakanı Naftali Bennett ise mahkumların Gilboa hapishanesinden kaçışını, tüm güvenlik hizmetlerini harekete geçmeye zorlayan tehlikeli bir olay olarak nitelendirdi.

The post 6 Filistinli tutsak İsrail hapishanesinden kaçtı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/6-filistinli-tutsak-israil-hapishanesinden-kacti.html/feed 0
Baldur işçilerinin grevi 250. gününde https://halkin-dg.com/guncel/baldur-iscilerinin-grevi-250-gununde.html https://halkin-dg.com/guncel/baldur-iscilerinin-grevi-250-gununde.html#respond Mon, 30 Aug 2021 16:20:55 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11729

Hakları için mücadele eden Baldur işçilerinin grevi 250. gününde kararlılıkla sürüyor. Başta sendika ve toplu sözleşme olmak üzere hakları için mücadele eden Baldur işçilerinin grevi 250. gününde kararlılıkla devam ediyor. Yeni işçi alımlarının da olduğuna dikkat çeken bir Baldur işçisi, “İşçi alımı olsa da kimse o işte çalışmak istemiyor. Sirkülasyon çok yoğun. İşçiler girdiği gibi […]

The post Baldur işçilerinin grevi 250. gününde appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Hakları için mücadele eden Baldur işçilerinin grevi 250. gününde kararlılıkla sürüyor.

Başta sendika ve toplu sözleşme olmak üzere hakları için mücadele eden Baldur işçilerinin grevi 250. gününde kararlılıkla devam ediyor.

Yeni işçi alımlarının da olduğuna dikkat çeken bir Baldur işçisi, “İşçi alımı olsa da kimse o işte çalışmak istemiyor. Sirkülasyon çok yoğun. İşçiler girdiği gibi çıkıyor. Çıkmasa da patron, grev kırıcısı işçilere yaptığı gibi işinden ediyor. Baldur patronu işçilere hakkını vermektense türlü türlü işe yaramayan yöntemlere başvuruyor” dedi.

Dayanışma çağrısında da bulunan Baldur işçileri, “Bugün mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Biz biliyoruz ki dayanışma da aynı kararlılıkla devam edecek. Baldur işçileri kazanana kadar mücadelesine devam edecek. Dayanışma büyütür, güçlendirir” dedi.

The post Baldur işçilerinin grevi 250. gününde appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/baldur-iscilerinin-grevi-250-gununde.html/feed 0
İkizdereliler taş ocağının kapısına dayandı https://halkin-dg.com/guncel/ikizdereliler-tas-ocaginin-kapisina-dayandi.html https://halkin-dg.com/guncel/ikizdereliler-tas-ocaginin-kapisina-dayandi.html#respond Mon, 30 Aug 2021 11:36:52 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11726

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı doğa nöbetleri 131’inci gününe giren yurttaşlar, çalışmaların olduğu alana yürüdü. Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı bölge sakinlerinin başlattığı doğa nöbeti 131’inci gününde devam ediyor. İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri temsilcileri, bölge sakinleriyle bir dizi etkinlik düzenledi. Ekolojistler ve yurttaşlar, İkizdere Belediyesi önünde açıklama yaptı. […]

The post İkizdereliler taş ocağının kapısına dayandı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı doğa nöbetleri 131’inci gününe giren yurttaşlar, çalışmaların olduğu alana yürüdü. Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı bölge sakinlerinin başlattığı doğa nöbeti 131’inci gününde devam ediyor. İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri temsilcileri, bölge sakinleriyle bir dizi etkinlik düzenledi. Ekolojistler ve yurttaşlar, İkizdere Belediyesi önünde açıklama yaptı. İkizdere meydandan belediye önüne kadar yürüyen kitle, “İkizdere İşkencere’de taş ocağı istemiyoruz” ve “Şirketlerin rantına karşı doğayı savun” pankartları taşıdı.

 • ‘BU ATEŞ HEPİMİZİ YAKACAK’

Gürdere köylülerinden Halit Yılmaz, insanların doğaya karşı savaşında kazananın doğa olacağını söyledi. İkizdere’de HES’lerle başlayan talanın taş ocaklarıyla devam ettiğini söyleyen Yılmaz, “Eşsiz vadileri, ormanları, dereleriyle kusursuz bir doğaya sahip olan İkizdere yok ediliyor. Kapse-Şimşirli ile başlanan ve İşkencedere Vadisi’nde başlayan taş ocağı ile büyütülen taş ocaklarını durduramazsak bu ateş hepimizi yakacak. Bugün  ( 29/08/2021 ) Gürdere köyünün başına gelen felaket yarın taş ocağı merkezine dönecek olan İkizdere’nin bütün vadilerinin başına gelecek. Yaşam alanları tarumar edilecektir” dedi.

 • BİRLİK ÇAĞRISI

Ormanlarını “bir avuç talancıya” teslim etmeyeceklerini belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu doğa, içinde yaşayanlarla birlikte bir bütündür. Doğa bir gün, bu uyarılarımızın haklı olduğunu hepimize gösterecektir. Ne yazık ki o zaman haklı olmamızın hiç bir anlamı olmayacak. Çünkü o zaman geç kalınmış olacak. Doğa bizi haklı çıkarmadan bu yok edişi durdurmak zorundayız. Hiçbir siyasal farklılık gözetmeden, sadece İkizdere korumak adına tek ama tek amacımız bu talanı durdurmak olsun. Hep beraber tek yumruk olursak bu yıkımları ortadan kaldırabiliriz.”

 • TAŞ OCAĞINA YÜRÜYÜŞ

Ardından Gürdere köyündeki direniş alanına inen kitle, buradan da taş ocağının bulunduğu alana yürüdü. Taş ocağının içerisine girmek isteyen yurttaşlar, kapıları sallayarak, açılmasını istedi. Alanda bekletilen askerler, köylülerin ısrarlarına devam etmeleri halinde haklarında işlem başlatılacağını söyledi.

Askerlere tepki gösteren köylülerden Kemal Baş, “Kendi arazilerimizde bile gezemiyoruz. Jandarma ve özel güvenlikler hep dibimizde. Güvenliğin zaten bizi arazimizde işi yok. Gün gün yok ediliyoruz. Halk olarak ağaçlarımızı koruyoruz. Bu ağaçlar bir daha ne zaman yetişecek? Kapıyı zorlamamızın nedeni de yok edilen doğamızı görmek istememiz” dedi. Kitle, daha sonra sloganlarla direniş alanına geri döndü.

The post İkizdereliler taş ocağının kapısına dayandı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/ikizdereliler-tas-ocaginin-kapisina-dayandi.html/feed 0
Birleşik Metal-İş, TİS teklifini açıkladı https://halkin-dg.com/guncel/birlesik-metal-is-tis-teklifini-acikladi.html https://halkin-dg.com/guncel/birlesik-metal-is-tis-teklifini-acikladi.html#respond Fri, 27 Aug 2021 13:27:01 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11723

Birleşik Metal-İş Sendikası, 2021-2023 yıllarına ilişkin TİS taleplerini açıkladı. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “birlikte mücadele haklarımızın alımını kolaylaştıracaktır” diyerek tüm metal işçilerine çağrıda bulundu. Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) arasında Türkiye’nin en büyük özel sektör toplu iş sözleşmesi olan Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci 1 Eylül’de başlıyor. 2021-2023 dönemi toplu […]

The post Birleşik Metal-İş, TİS teklifini açıkladı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Birleşik Metal-İş Sendikası, 2021-2023 yıllarına ilişkin TİS taleplerini açıkladı. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “birlikte mücadele haklarımızın alımını kolaylaştıracaktır” diyerek tüm metal işçilerine çağrıda bulundu.

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) arasında Türkiye’nin en büyük özel sektör toplu iş sözleşmesi olan Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci 1 Eylül’de başlıyor. 2021-2023 dönemi toplu iş sözleşmesi, 179 işverene bağlı 210 işyerinde çalışan toplam 125 bin Türk Metal üyesi işçiyi kapsayacak.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş), örgütlü olduğu 33 işletmeye bağlı 44 fabrikada çalışan yaklaşık 11 bin üyeleri adına Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) ile yapacakları Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde masaya getirecekleri taleplerini açıkladı. Kadıköy Belediyesi Evlendirme Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında salona “Metal işçileri 2021-2023 MESS gurup TİS taleplerini açıklıyor” pankartı asıldı.
Toplantıda konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işkolu grup toplu sözleşmelerinin özel sektördeki en büyük toplu sözleşme olduğunu belirterek, MESS’le yapılan grup toplu iş sözleşmesinin başka sektörleri de etkilediğini ifade etti. Serdaroğlu, bu nedenle “metal işçisi kazanırsa herkes kazanır” sözünün gerçek bir duruma işaret ettiğini vurguladı.

 • ŞİRKETLER YÜKSELİRKEN İŞÇİLER KÜÇÜLÜYOR

Metal işçilerinin aldığı ücretlerin yoksulluk sınırının altında olduğunu söyleyen Serdaroğlu, şirketlerin karının ise yüzde 500 olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketinin 2020 yılındaki karının yüzde 55 arttırdığı bilgisini veren Serdaroğlu, MESS’e üye ve borsada (BİST’te) işlem gören işyerlerinde 2020 1. çeyrek verileri ile 2021 1. çeyrek verilerini karşılaştırıldığında net karlarda ise yüzde 585 artış görüldüğünü kaydetti.

 • TÜİK GERÇEKLERİ YANSITMIYOR

TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığını söyleyen Serdaroğlu, “Artık hiç kimse resmi enflasyona inanmamaktadır. Çünkü TÜİK’in açıkladığı enflasyonun bir gerçekliği kalmamıştır. Merkez Bankası başkanı bile geçtiğimiz günlerde 2021 yılı enflasyonunun yüzde 30 olacağını söylemiştir” dedi.

 • BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Sendika ayrımı gözetmeden, tüm metal işçilerinin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Serdaroğlu, sözlerini söyle sürdürdü: “Tüm metal işçilerinin birlikte mücadelesi haklarımızın alımını kolaylaştıracaktır. Sendika ayrımı yapmadan sözleşme kapsamındaki tüm metal işçisi kardeşlerime verecekleri bu zorlu mücadelede kolaylıklar ve başarılar diliyorum.”

 • TEKLİFLER

Bu dönemki toplu sözleşme taleplerini açıklayan Serdaroğlu, ücret tekliflerini ve 6’şar aylık zam dönemleri tekliflerine dair şunları söyledi:

“*İlk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin asgari ücretin yüzde 10 oranında artırılmasını istiyoruz.

* Saat ücreti 20 TL’nin altında kalan işçilerin saat ücretlerine 20 TL’yi geçmemek üzere 0,70 kuruş iyileştirme yapılmasını istiyoruz.

* Bu iyileştirmeden sonra, ilk 6 aylık dönem için öncelikle tüm ücretlerin yüzde 9 artırılmasını, ardından da saat ücretlerine 4,60 TL zam yapılmasını istiyoruz.

* Bu ücret zam teklifimizin karşılığı oransal olarak ilk 6 aylık dönem için yüzde 30,89’dur.

* Altı aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi.

* Altı aylık dönemde enflasyon oranına 4 puan eklenmesi.

* Altı aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi.”

* Sosyal haklarda 1. yıl için ortalama yüzde 45, ikinci yılı için ise enflasyon artı 4 puan artış teklif ediyoruz.

The post Birleşik Metal-İş, TİS teklifini açıkladı appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/birlesik-metal-is-tis-teklifini-acikladi.html/feed 0
Şenyaşar ailesi Adalet nöbetini Ankara’ya taşıyacak https://halkin-dg.com/guncel/senyasar-ailesi-adalet-nobetini-ankaraya-tasiyacak.html https://halkin-dg.com/guncel/senyasar-ailesi-adalet-nobetini-ankaraya-tasiyacak.html#respond Thu, 26 Aug 2021 11:20:07 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11719

Şenyaşar ailesinin 171 gündür adalet nöbeti tuttuğu Urfa Adliyesi önünden seslenen avukatları Serhat Kurt, duyarlı herkesi eylemlerini önümüzdeki günlerde Ankara’ya taşıyacak aileye destek vermeye çağırdı. AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattıkları […]

The post Şenyaşar ailesi Adalet nöbetini Ankara’ya taşıyacak appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Şenyaşar ailesinin 171 gündür adalet nöbeti tuttuğu Urfa Adliyesi önünden seslenen avukatları Serhat Kurt, duyarlı herkesi eylemlerini önümüzdeki günlerde Ankara’ya taşıyacak aileye destek vermeye çağırdı.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattıkları adalet nöbeti 171’inci gününde devam etti. Her gün olduğu gibi mesai başlangıç saatinde adliye binası önüne gelen anne ve oğlu, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda nöbetlerine başladı.

Nöbet alanına üzerinde “Adalet istiyoruz” yazılı dövizi asan aileye bugünkü nöbetlerinde avukatları Serhat Kurt eşlik etti.

Av. Kurt, yaptığı konuşmada “Adalet Nöbeti 171’inci gününde. Aynı zamanda bugün Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’nın aile ile görüşmemesinin de 171’inci günü” dedi.

Anne ve oğlunun 24 Ağustos’ta savcıyla görüşmek için 10 saat adliye binası içinde beklediğini hatırlatan Kurt, “Ancak basit gerekçelerle bu talepleri reddedildi. Ailenin üç yıldan fazladır gerçek suçlular yargılansın talebi, kabul edilmiyor. Daha önce savcı ’23 kişi tespit ettik’ demişti, ancak o savcı görevden alındı. Şimdiye kadar 8 dosya savcısı değişti ya da değiştirildi. Tespit edilen kişilerle ilgili bir tutuklama kararı çıkarılmıyor. Aileye destek ziyaretleri ise her gün sürüyor. Dün de Melek Çetinkaya ziyaret etti. İki anne de adaletsizliğe karşı mücadele ediyor” diye konuştu.

Ailenin adalet mücadelelerini önümüzdeki günlerde Ankara’ya taşıyacağını söyleyen Av. Kurt, “Aile Ankara’ya gittiğinde vicdan sahibi herkes aileye sahip çıkacaktır, buna kuşkumuz yok. Aile herkes için adalet istiyor, herkes de aileye sahip çıkmalı” sözleriyle duyarlı herkesi aileye destek vermeye davet etti.

Şenyaşar ailesine ait sanal medya hesabından ise, şu paylaşımda bulunuldu: “Kötü niyetleriniz, siyasi menfaat hesaplarınız bir aileyi yok etti. Annenin evini de adliye kaldırımına taşıdınız. Savcıların da önce vicdanlarını söktünüz, sonra cübbeleri giydirdiniz. Elbette bu zulüm çarkı kırılacak.”

The post Şenyaşar ailesi Adalet nöbetini Ankara’ya taşıyacak appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/senyasar-ailesi-adalet-nobetini-ankaraya-tasiyacak.html/feed 0
Irkçı saldırının ardından mülteciler Altındağ’ı terk etti https://halkin-dg.com/guncel/irkci-saldirinin-ardindan-multeciler-altindagi-terk-etti.html https://halkin-dg.com/guncel/irkci-saldirinin-ardindan-multeciler-altindagi-terk-etti.html#respond Sat, 14 Aug 2021 15:19:59 +0000 https://halkin-dg.com/?p=11716

Suriyelilere ait ev ve işyerlerinin taşlanması, yağmalanması ve aralarında çocukların da bulunduğu Suriyelilerin yaralanması sonucunda çok sayıda mülteci mahalleyi terk etmek zorunda kaldı. 10 Ağustos gecesi başlayan ve hala devam eden ırkçı-faşist gruplar “Allahu ekber” sloganları eşliğinde Suriyelilere ait olduğu bilinen ev ve işyerlerini taşlamaya ve yağmalamaya başladı. Olayların yaşanmasının ardından mahalleye binlerce polis gönderildi. […]

The post Irkçı saldırının ardından mülteciler Altındağ’ı terk etti appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>

Suriyelilere ait ev ve işyerlerinin taşlanması, yağmalanması ve aralarında çocukların da bulunduğu Suriyelilerin yaralanması sonucunda çok sayıda mülteci mahalleyi terk etmek zorunda kaldı.

10 Ağustos gecesi başlayan ve hala devam eden ırkçı-faşist gruplar “Allahu ekber” sloganları eşliğinde Suriyelilere ait olduğu bilinen ev ve işyerlerini taşlamaya ve yağmalamaya başladı. Olayların yaşanmasının ardından mahalleye binlerce polis gönderildi. Buna karşın ırkçı faşist grubun saldırılarına devam etmesi soru işaretleri yaratırken, mahalledeki hemen her ev ve işyerine Türk bayrağı asılması da dikkat çekiyor.

Mahallenin her sokak ve caddesinde bekleyen polis araçları, mahallede fiili bir yasak olduğunu hissettirse de gece saatlerinde ırkçı faşist grubun sokakları doldurması alınan önlemlerin yetersizliğini de gözler önüne seriyor.

Saldırılar üzerine mahalleye giderek görüştüğümüz yurttaşlar, yaşananların boyutunu gözler önüne seriyor.

 • Bizim mahalleden değiller 

Olayların ardından dükkanına Türk bayrağı asan bir esnaf, “Onlardan (Suriyeli) olmadığımızı anlasınlar diye ev ve işyerlerimize bayrak asıyoruz. Yoksa bizi de taşlayacaklar. Olayı yapanların kim olduklarını bilmiyoruz ama bizim mahalleden olmadıklarını biliyoruz. Biz mahalleliyi tanırız. Ancak gelenlerin hiçbiri bu mahalleden değil. Aşağı mahallelerden toplayıp getirmişler. Hepsinin de uyuşturucu, hırsızlık, gasp, yaralama gibi suçlardan sabıkaları var. Mahalleli yağma yapmaz” diyor.

Başka bir mahalleli gece saatlerinde 3 kamyonetten yaklaşık 500 insanın taşlı ve sopalı bir şekilde indiğini paylaşıyor.

 • 5 Temmuz’da da saldırı olmuş 

Kepengini indirerek dükkanını arka kapıdan açan başka bir esnaf ise “15 Temmuz” göndermesi yaparak, “15 Temmuz’da da aynı şey oldu. Bir yandan darbe olurken bir yandan Suriyelilere saldırıldı” sözleriyle saldırıyı anlatıyor. Taşlarla, sopalarla evlere ve işyerlerine saldırıldığını söyleyen esnaf, saldırının ardından zabıtanın “işyerlerini açamayacakları, açmaları halinde ceza kesecekleri” yönünde uyarı yaptığını belirtiyor.

 • Saldırganlar ülkücüydü

Başka bir mahalleli, “Ha senin çocuğun ha o çocuk ne fark eder” diyerek saldırıya tepki gösteriyor. Mahallenin bir kısmı gerçekleşen saldırıya tepki gösterip yaşananların sorumlusunun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu söylese de bir kısım mahallelinin ırkçı tutumunu görmek de mümkün. Ülkü Ocakları’ndan olduğunu söyleyen bir mahalleli ise saldırganların arasında ülkücülerin olduğunu “itiraf” ediyor.

 • Polis sadece izledi 

Mahalleden başka bir yurttaş da, polisin olaylar esnasında müdahale etmediğini, olaylara seyirci kaldığını ifade ederek, “Yağmalama, taşlama ve saldırı esnasında polis müdahale etmedi. Onların gözü önünde Suriyelilerin dükkanları yağmalandı, eşyaları çalındı. Gözümüzün önünde dükkandan plazma çaldıklarını gördük ama polis hiçbir şekilde müdahale etmedi. Akşam Kaymakam geldikten sonra müdahale etmeye başladılar” sözlerine yer veriyor.

 • Suriyeliler mahalleden ayrıldı

Irkçı faşist saldırının ardından evleri ve işyerleri yağmalanan ve büyük bir korku ile tedirginlik yaşayan Suriyeli mülteciler, evden dışarı çıkamazken, bir kısmı ise başka mahalle, semt ve ilçelerde bulunan yakınlarının yanına gitmek zorunda kaldı.

4 yıldır mahallede yaşayan Suriyeli bir aile yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bir adamı bıçakladılar. Biri öldü, biri hapse girdi. Bir kişi bir şey yaptı, herkesi suçladılar. Böyle bir şey görmedim. Niye o kadar şey yaptılar bilmiyorum. Evimizi taşladılar, komşularımızın camını kırdılar. Bizim günahımız neydi, biz ne yaptık ki? Olaydan sonra komşularımız bize zarar gelmesin diye evimize bayrak astı. Saldırırken bize hakaret ve küfrediyorlardı. Olay esnasında camlarımızı ve ışıklarımızı kapatarak evin arka tarafına geçtik. Bir kişi için bin kişi suçlanamaz. Sizde polis, devlet yok mu? İsrail bile bunu yapmadı. Ben komşularımdan bir zarar görmedim ama dün yaşadıklarımız başkaydı. Evden çıkamadık gün boyu. Bize hep ‘Suriyeliler böyle Suriyeliler şöyle’ diyorlar. Ama biz geldiğimizde yiyecek ekmeğimiz yoktu. Hepsini çalışıp kazandık. Kimsenin rızkına girmedik.”

Önder Mahallesi’nde yoğunlaşan olaylar gece saatlerinde ise Solfasol ve Örnek mahallelerine sıçradı. Bir grubun başlattığı olayların bir süre sonra engellendiği öğrenildi. Mahallede yoğun polis varlığına karşın, sokak ve caddelerde ırkçıların gezdiğini görmek mümkün.

The post Irkçı saldırının ardından mülteciler Altındağ’ı terk etti appeared first on HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ.

]]>
https://halkin-dg.com/guncel/irkci-saldirinin-ardindan-multeciler-altindagi-terk-etti.html/feed 0